Tři důvody proč očkovat vaši kočku.

03.06.2020

U koček není očkování tak běžné jako u psů. A přitom by to mělo být. Zvlášť, kdy i v dnešní době stále venku žije spousta bezprizorních koček, které se mezi sebou nekontrolovatelně množí a přenášejí různé onemocnění.


Proč tedy očkovat vaši kočku? Tady jsou tři důvody:

1. Vyhneme se kočičím infekčním chorobám

  • Základní očkování u koček je proti kočičí herpesviróze, kaliciviru a panleukopenii. Všechny tři umí potrápit mladé kočky, především koťata, pro která jsou často smrtelná. Zvláště panleukopenie mívá velmi rychlý průběh. První dvě způsobují  onemocnění očí a dýchacích cest. Často viditelné u venkovních koťat, kdy přes hlenohnisavé výtoky nemůžou otevřít oči, neustále pšikají a mají zalepené čumáčky výtoky z nosu. U kalicivirózy ještě nacházíme puchýřky v tlamě a u dospělých koček chronickou gingivostomatitídu. Panleukopenie způsobuje zvracení a průjem, často s perakutním průběhem. Koťata se obvykle nakazí od své matky.  V rizikové skupině ovšem jsou mladé kočky a také kočičí senioři. Prodělání infekce herpesvirózy a kalicivirózy neznamená celoživotní imunitu, ale můžou se z koček stát celoživotní nosiči onemocnění. U panleukopenie je imunita dlouhodobá a projektivní. Ovšem panleukopenii přežije cca 50% koček léčených a léčba je drahá (tisíce korun).
  • Další onemocnění, proti kterým můžete očkovat, jsou Chlamydophila, FeLV a vzteklina. Vzteklina má význam zejména pokud žijete v pohraničních oblastech. Okolní státy kolem naší republiky nejsou uznané jako vztekliny prosté tak jako my. Proto chceme-li si náš status udržet, má smysl vzteklinu očkovat. A taky pokud s kočkou cestujete do zahraničí. Tam je to povinné včetně čipu. Chlamydophila je bakterie způsobující stejně jako herpesviróza hlenohnisavé postižení očí. Na rozdíl od herpesviru je ale Chlamydophila zoonotická a tedy hrozí přenos na člověka.
  • Jako poslední z tohoto výčtu jsem si nechala FeLV. Infekční kočičí leukémie je vážné onemocnění přenášené zejména při rozmnožování koček a bitkách - krví a slinami. Je na individuálním zvážení, jestli zrovna tohle očkování vaše kočka potřebuje. Každá kočka se před prvním očkováním proti FeLV musí otestovat v laboratoři (ideálně v určitém časovém rozestupu 2x), abychom si byli jisti, že nakažená není a nevytvoříme jen skrytého přenašeče. Očkování se doporučuje zejména při vyšší koncentraci koček - tedy v útulcích, depozitech a případně u koček výstavních.


2. Kolektivní imunita

  • Často skloňované, funguje to tak všude. U koček toho ovšem zřejmě dosáhneme jen horko těžko vzhledem k tomu, kolik jich venku žije bezprizorních na vlastní pěst. Laicky řečeno jedná se o to, aby většina populace byla proočkována. Potom jsou imunitně slabší jedinci, které nemůžeme naočkovat, chráněni taky. Očkováním tedy nechráníte jen svou kočku jako jedince, ale pomáháte vytvářet i zdravější populaci.


3. Vaše kočka se může stát hrdinou

  • V životě nastávají různé situace a může se stát, že bude potřeba sehnat krev na transfúzi pro nemocnou kočičku. V případě, že by veterinář sháněl vhodného dárce, bude vybírat z koček klinicky zdravých, dospělých, ideálně alespoň 4 kg vážících, s negativním statusem pro FIV a FeLV a hlavně - pravidelně vakcinovaných. Buďte možným hrdinou zároveň s vaší kočkou.

Důvodů bychom určitě našli mnohem více. Očkování koček je podceňované, ale stejně důležité jako u psů. Lidé se často dočítají, že po očkování vznikají nádory kůže - sarkomy. Ovšem už si nepřečtou informaci, že sarkomu se říká postINJEKČNÍ a ne postvakcinační. Tedy vzniknout může u citlivé kočky po jakékoliv injekci. Ke všemu je potřeba přistupovat s rozumem a každé kočce lze vytvořit individuální vakcinační plán.