Pojištění zvířat

16.09.2020

Poslední dobou dochází k velkému rozvoji péče o naše mazlíčky a to nejen veterinární, ale i té okolo. Již pár let na našem trhu působí několik pojišťoven, které nabízí pojištění vašich mazlíčků. Nejen psy si můžete pojistit. Nabízené služby jsou i pro kočky nebo třeba koně.


Proč si pojistit zvíře?

Pro každého ty důvody mohou být různé, ovšem jeden spojuje všechny. Mít za sebou pocit finanční podpory v případě nemoci nebo úrazu našeho mazlíčka. Přiznám se, s pojištěním koní nemám zkušenosti a moc pojištěných koček jsem ještě nepotkala, takže se budu vyjadřovat zejména ke psům.

Je dobré si předem zjistit, jaké jsou výluky z pojištění. Všechny pojišťovny, které nabízí pojištění zvířat, mají své podmínky zveřejněné. Obvykle se výluky týkají preventivní péče - očkování, čipování, odčervení, krácení drápků, atp., preventivních kastrací a věcí spojených s porodem a obvykle neproplácí léčbu dermatologických pacientů. Je důležité si uvědomit, že toto pojištění není to stejné, které máme my, lidé, ovšem je to určitá finanční "injekce", pokud se něco pokazí a je nutné zdravotní stav zvířete řešit.

Osobně beru pojištění spíše jako "úrazové". Ortopedické operace bývají jedny z nejdražších a týkají se jak malých, tak velkých plemen psů. Operace jednoho kolene u yorkšíra, čivavy, buldočka, atd. klidně bude kolem 8 000 - 10 000,- za jednu končetinu. Jinak se vám bude přemýšlet, jestli svého pejska necháte kulhat, půjčíte si peníze nebo budete platit jen spoluúčast a operaci mu dopřejete. U velkých plemen si představte úplně jiné částky.

Jak si vybrat pojišťovnu?

Krom výše zmíněných podmínek a výluk doporučuji vybírat na přímo. Ne přes prostředníka, ale domluvit se přímo s danou pojišťovnou. Další z věcí k zamyšlení je výše pojištění a velikost plnění. Pojišťovny nabízí i pojištění na smrt zvířete, ovšem mi osobně zrovna tohle přijde morbidní. Zvíře mi to stejně nevrátí.

Nejčastěji využívané pojišťovny jsou PetExpert, Česká pojišťovna (nově Generali Česká pojišťovna) a Česká podnikatelská pojišťovna. Svá zvířata mám pojištěné u České pojišťovny. Pojišťovala jsem je až jako dospělé, což vám nedoporučím. Ideální je pojistit si už štěně, jakmile jej donesete domů. Posílaná částka je potom mnohem menší, než když pojistíte dospělého psa. Navíc zažívací potíže a nemoci jsou ve štěněčím věku velmi časté, protože malí průzkumníci zkoumají zejména tlamou a ne vždy je to vhodné. Pojistit se dají obvykle psi do 8 let života.

U PetExpertu je nevýhoda, že nemůžete jít se zvířetem ke každému veterináři, ale pouze k jejich smluvním partnerům. Síť těchto smluvních veterinářů je na druhou stranu široká.

Další věc, kterou si zjistěte předem je výška spoluúčasti na léčbě.


Proč zvíře nepojišťovat?

Pojištění nemusí být pro každého. Někomu bude stačit si měsíčně dát bokem část peněz na své zvíře pro "strýčka Příhodu" a nebude mít pocit, že peníze vyhazuje oknem. I tohle je samozřejmě možnost. Ne všichni jste/jsme zastánci pojištění a živení pojišťoven, ovšem málokdo umí opravdu pravidelně dávat peníze bokem a nesahat na ně, když by se mu hodily z jiných důvodů, než pro které je odkládá. Další možností je, že budete mít celý život zdravé zvíře (a já vám to moc přeji!) a pojištění neuplatníte ani jednou. Nebo vaše zvíře bude zrovna zapadat do tabulek výluk a i přes pojištění žádnou pomoc neuvidíte. Ať tak či tak, je důležité si rozmyslet, co je pro vás a vašeho mazlíčka nejlepší.


Shrnutí - já pojištění doporučuji všem, kteří chtějí mít jistotu, že v případě potíží jim někdo pomůže a pomůže jim to vybudovat větší pocit bezpečí.