Kdy je ten správný čas se rozloučit?

13.12.2022

Eutanázie je stále velmi palčivé téma. Kdy je ten správný čas? Nestane se tak ze mě vrah? Nejsem sobec, že se už nezvládám postarat o svého chlupatého kamaráda? Opravdu mu prokazuji službu? Spoustu majitelů zvířat si klade tyto a další otázky a nejlepší je si na ně odpovědět s klidem a bez emocí. Ale jak se zbavit emocí ve chvíli, kdy nás opouští ten nejbližší čtyřnohý přítel.


"Paní doktorko, já bych ho nerada trápila, ale opravdu nevím, jestli už je jeho čas. Jak to poznám?" Zdánlivě lehká otázka. Odpověď už tak jednoduchá není. Poznat, jestli zrovna váš mazlíček už je na sklonku svého života a žádné zlepšení u něj již nebude není zejména po telefonu tak snadné. Pro lepší zhodnocení vaší situace přikládám přeloženou a lehce poupravenou tabulku z anglických stránek.

Kritéria pro zhodnocení kvality života:

0-10 UTRPENÍ - trpí náš mazlíček bolestí? Má ztížené dýchání? Lze bolest zvládnout pomocí léků? Je nezbytná kyslíková terapie?

0-10 HLAD - Přijímá potravu dobře a sám? Nebo jej musím asistované krmit a sledovat, jestli opravdu sežere adekvátní dávku? Musí mít zavedenou trvale sondu, protože bez ní nepřijímá vůbec nic?

0-10 HYDRATACE - Pije naše zvířátko dostatečně? Ani moc, ani málo? Nebo je nutné, aby byl napojen na infuzní terapii a byl pod dohledem lékaře? Zvládá tuhle aplikaci dobře nebo je ve velkém stresu?

0-10 HYGIENA - Je náš parťák dostatečně čistý? Nechá se ještě vyčesat? Nemá urousanou neupravenou srst? Není potřísněn trusem nebo močí? Nemá otlaky?

0-10 ŠTĚSTÍ - Je náš mazlík šťastný? Dělají mu radost společné chvilky? Vítá nás, když přijdeme domů? Má zájem o věci okolo sebe (rodina, hračky, procházky) nebo už jen rezignoval a čeká na další den? Není ustrašený nebo nervózní, ač vždycky býval vyrovnaný a radostný?

0-10 MOBILITA - Chodí ještě normálně? Nebolí ho pohyb? Zvládá alespoň krátké procházky s radostí a chutí? Nepotřebuje pomoc ke vstávání/uléhání? Trpí záchvaty? Nepotřebuje vozíček nebo jinou pomůcku k pohybu?

0-10 VÍCE DOBRÝCH DNÍ NEŽ ŠPATNÝCH - Špatné dny nesmí převažovat nad dobrými. Ideálně si dejte interval třeba 10 dní a počítejte, kdy je dobře a kdy ne až tak dobře.

HODNOCENÍ:

Nad 35 bodů a více - přijatelná kvalita života. Samozřejmě čím více, tím lépe

Pod 35 bodů - špatná až nepřijatelná kvalita života, mazlíček se může trápit nebo jen přežívat

Převzato a poupraveno: https://journeyspet.com/pet-quality-of-life-scale-calculator/

Pojďme si teď jednotlivé body rozebrat.

Spousta symptomů a příznaků je podceňováno a připisováno "za stáří". Ale stáří je pouze čas nebo věk, není to množina potíží. Potíže se dají řešit, ideálně hned, jakmile se ukážou. Nejpodceňovanější z těchto "stařeckých potíží" bývá pohyb - obtížné vstávání, klesá kondice, procházky se zkracují, nebo už není tak aktivní a už si nevybere cval, ale pouze chůzi k přesunu se z místa na místo, zakopávání, bolestivost. Další podcenění bývá často stav dutiny ústní a stavu chrupu. "No jo, ale on už má 12 let, co když brzo umře? To mu ty zuby budete čistit zbytečně." Případně si hubnutí/tloustnutí vykládáte taky za změnu spojenou se stářím. Všechno má ovšem svůj důvod a původ.

Pro mě osobně příjem potravy a tekutin není hlavní ukazatel dobré kvality života. Spousta našich parťáků žere a pije do posledních dní, ale uvnitř (nebo i zvenku) je vidět, že nejsou šťastní nebo dokonce trpí. Pokud s chutí žere pamlsky a dobroty, ale v granulích nebo obvyklé krmné dávce se nimrá, někde je problém. Pokud už nechce ani jedno ani druhé, problém je velký. Sledování pitného režimu by mělo odpovídat normálu. Přibližně víte, jak často měníte misku s vodou a kolik toho váš mazlíček vypije. Problém trošku dělají fontánky, ale jednoduchý test na zjištění dobré hydratace vašeho mazlíčka je vytvoření kožní řasy. Pokud se ihned neztrácí, zvířátko v sobě nemá dostatek tekutin.

Pejsek je silně dehydratovaný. Kožní řasa na něm stojí bez schopnosti návratu.
Pejsek je silně dehydratovaný. Kožní řasa na něm stojí bez schopnosti návratu.

Hygiena často souvisí s prvním bodem - utrpení či spíše bolestí. Nechá si od vás upravovat kožíšek? Nebo zvládá se starat ještě sám o sebe? Srst by měla být hladká, lesklá a (většinou) přiléhavá.

Radost ze života. Na tohle si musíte odpovědět každý z vás sám. Jestli je mazlíček takto spokojený. Jestli je tohle ten život, který si pro něj přejete a případně který byste si přáli na stáří pro sebe. Jestli jej ještě něco těší nebo už jen čeká na další a další den anebo na to, že se prostě už jen neprobudí. Ruku na srdce. Kdo z nás si nepřeje, až nastanou ty dny u našeho mazlíčka, aby ráno přišel k pelíšku a zjistil, že mazlíček už jen spí věčným spánkem a odešel v poklidu? Věřím, že všichni si toto přejeme. A komu se toto splní? Málokomu. Taková je bohužel realita.

A to nejdůležitější - dobré dny musí převládat nad špatnými. Pokud stále váháte, jestli to tak je, není nic jednoduššího než si zaznačit každý den do kalendáře. S odstupem času zjistíte bilanci. A pokud převládají špatné dny, víte, co vás čeká.

Vždy se snažíme zjistit, jestli jste vyzkoušeli všechny možnosti a vašemu mazlíčkovi již opravdu není pomoci jinak, než vysvobozením a vyprovozením za "duhový most". Důležité je dohodnout se i doma mezi ostatními členy rodiny, jestli všichni s tímto úkonem souhlasíte a jste s ním smíření. A až ten čas přijde, buďte tu pro svého mazlíčka stejně tak jako on pro vás byl celý jeho život.

Malé zamyšlení na závěr. Často přemýšlím, jestli je lepší, když zhoršení stavu přijde náhle a s ním i odchod našeho mazlíčka anebo se postupně horší a chronicky se všechno vleče, až je stav opravdu vážný. Třeba právě výše uvedená tabulka vám v rozhodování a zhodnocení vaší situace pomůže. A až na to dojde a budete chtít nechat odejít vašeho mazlíčka doma, budu tu pro vás. Připravena vám všem pomoci.