Jak provádím eutanázii

24.08.2021

Dlouho jsem uvažovala, jestli a jak sepsat tento článek. Ovšem vaše zkušenosti s eutanázií vašich milovaných mazlíčků mě natolik děsí, že jsem se rozhodla pro všechny potencionální zájemce sepsat svůj postup. Článek se vztahuje ke kočce a psovi.

Za mě nejlepší a nejmilosrdnější postup jak k pacientovi, tak k majiteli je tříkrokový. Majitelům se snažím vždy popsat, co se bude dít. Po prohlédnutí pacienta si nejprve nachystám veškeré léky. První dva kroky jsou shodné s postupem přípravy zvířete na operaci. Nejprve zvíře (pokud to je jen trochu možné) dostane kanylu do žíly a následně dostane sedativní injekci přímo do zavedené kanyly. Jakmile je zvíře sedováno, dostává přes kanylu druhou injekci, která jej uvede do hluboké anestezie, chcete-li do hlubokého spánku. V této fázi vás již mazlíček nevnímá a opravdu spí. Jakmile se přesvědčíme společně s majiteli, že zvíře nereaguje, dostává poslední injekci opět do kanyly přímo do žíly.

Většinou je celý postup rychlý a bez komplikací. Občas se stává, že zvířecí organismus je již v tak špatném stavu, že se nedaří najít žíly nebo ty ihned po vpichu praskají, případně zvíře v žádném případě nespolupracuje. V takovém případě je možností volby podat sedativní injekci do svalů pánevní končetiny. Pokud jsou žíly opravdu ve špatném stavu, je poté možností volby po silné sedaci pacienta přeskočit druhý krok a rovnou poslední injekci aplikovat do srdce. Tyto stavy jsou ovšem velmi velmi výjimečné a rozhodně by se neměly dělat před majitelem. Intrakardiální injekce působí okamžitě a pacient při ni netrpí a necítí ji.

Mezi časté pochody po provedené eutanázii patří nervové tiky - v tlapkách, vouscích, někdy zvířata mrkají, cuká se jim srst. Už jsem viděla i zvíře, které "běželo". Srdce bohužel už při takových pohybech nefunguje a tak se nemusíte bát, že se vám zvíře probere. Jsou to pouze "nervy". Taktéž někdy začnou zvířata přerývaně a zrychleně dýchat, někdy ze sebe vyloudí ještě nějaký zvuk. Pokud zvíře opravdu hluboce spí, pak odchází pokojně. Maximálně se párkrát ještě lapavě nadechne a následně se celé tělo uvolní.

Po provedené eutanázii se povolí veškeré svěrače. Pacient se tak obvykle pomočí a pokálí. Je potřeba s tím počítat, pokud zvířátko uspáváme uvnitř domu na posteli/koberci.

Děsí mě, jakými traumaty jste si se svými miláčky museli projít. Ať už injekcí do srdce před vámi, tak rovnou poslední injekcí bez jakékoliv přípravy pacienta předem. Samozřejmě, jsou výjimky, kdy se dá použít rovnou poslední injekce. Vaše příběhy, kdy se zvířata trápila při tom, co pro ně a i vás mělo být vysvobození mě velmi mrzí.

Velmi často si voláte, jak u mě eutanázie vypadá a velmi často popisujete výše zmíněné komplikace. Snažím se jim pokaždé vyhnout a celý proces udělat co nejrychlejší a nejpříjemnější jak pro vás - majitele - tak pro vašeho mazlíčka. Proto jsem si dovolila sepsat tento článek. Určitě nemá být návodem pro laickou veřejnost ani pro odbornou. Na to si absolutně netroufám. Má jen být vodítkem k rozhodnutí se, jestli mi zavoláte a domluvíme se na službě eutanázie v domácím prostředí nebo si vyberete někoho jiného.  Děkuji za pochopení.