Doktore a šlo by to na splátky?
Čím dál častěji se v poslední době dostávají klienti do finanční tísně. A čím dál častěji žádají ošetření rozložit do splátek u svého veterináře. Bezúročně. Veterinář přece není banka ani úvěrová společnost.
Nárůst cen zaskočil úplně všechny. Všechno okolo nás zdražuje, nic není jisté a inflace si nadále vzrůstá. Nejen plyn a elektřina, potraviny, pohonné hmoty, ale i služby zdražují. A do služeb patří i veterináři. I oni v ordinacích topí, svítí, spousta pomůcek a spotřebičů je na elektřinu. Všichni se snaží zaplatit své zaměstnance a dát jim takový plat, aby mohli i oni zaplatit své zvyšující se účty.
Upřímně bych v této těžší době čekala odliv nových štěňat v ordinaci. Přece jenom koťata a kočky zatím nejsou na stejné úrovni jako štěňata a psy. A tento trend zatím nevidíme. Stále chodí nová a nová štěňátka a s politováním musím říct, že většina z nich jsou bez rodokmenu a úplní kříženci. Samozřejmě prodaná bez smlouvy, v lepším případě s mikročipem (stává se tak ve 2 z 5 nových štěňat), možná jednou naočkováni a obvykle jen jednou odčerveni.
Pro připomenutí - od jakéhokoliv chovatele musí štěně odejít již s aplikovaným mikročipem, NESMÍ být předané mimo jeho domov (tzn. Parkoviště, nádraží atd.) a mělo by být alespoň 3x odčervené, 1x naočkované a vše zaznamenané v očkovacím průkaze.
Klasická věta je: "Tak jsme alespoň tohoto drobečka zachránili." A kdo zachrání jeho mámu před další a další březostí? Naposledy byla tato situace včera, kdy krásné štěňátko křížence bylo předáno někde před domem, bez čehokoliv a dokonce se ani neví, kdy se narodilo. Podle toho, jak vypadá, tak zhruba před 6-7.týdny. Každopádně, stálo 6000,- ! Tolik peněz bez jakékoliv záruky. Nová paní majitelka mi vysvětlila, že teď je situace opravdu špatná a štěňata nejsou.
O hodinu později přichází další štěňátko. Maminka pořídila svým dvěma dcerám krásného křížence větších plemen. Toto štěňátko má dva měsíce a majitelka se už teď ptá, jestli půjde očkování zaplatit na splátky. Očkování?
Pochopení mám ještě u velkých nenadálých situací jako jsou náročné ortopedické operace, torze žaludků včetně sleziny a podobně, kde se bavíme o desetitisícových účtech za kvalitně odvedenou práci v dobrém zázemí a monitoringem životních funkcí.
Mnoho lidí netuší, v jakém stavu má finance a měsíční rozpočet a pak je nečekaná událost, jakou může být onemocnění jejich chlupatého parťáka, rozhodí. Řešením může být pojištění mazlíčka. Tuto možnost velmi doporučuji. Například v Anglii, pokud nemáte mazlíčka pojištěného, se opravdu nedoplatíte a veterinární péče vás zruinuje. Česká republika ještě nemá tak propracovaný systém veterinář - pojišťovna, ale začíná se k tomu blížit.
Další možností, pokud nechcete "krmit" pojišťovnu, je měsíčně si odkládat bokem na nenadálé situace. Založit zvířátku fyzicky nebo online obálku a posílat mu tam nějaký finanční obnos pro strýčka příhodu.
Jako jedna z možností může být půjčit si od známých, úvěrové společnosti nebo banky. Ano, všechno má své pro a proti. Na druhou stranu mi přijde nepřijatelné nezaplatit veterináři za jeho práci předem odsouhlasenou cenu nebo chtít u něj platit na vícekrát. Stejně jako se neplatí na vícekrát fotografům (svatební fotograf si mnohdy řekne částky kolem 15 - 20 000,-), kadeřnici (argument, že to jsou menší finanční položky nemůže přece obstát) nebo automechanikovi v servise. Můj poslední roční servis byl za 8500,- a ani mě nenapadlo zeptat se, jestli to musím zaplatit najednou. A že mě za částka zabolela.
Věřím, že je stále spousta kolegů, kteří svým stálým klientům, které znají a mají spolu dobrý vztah umí vyjít vstříc a platbu rozdělit. A věřím stále i na poctivost lidí, ač se mě v poslední době snaží svým chováním přesvědčit o opaku.
Propočtěte si prvně, jestli vůbec jste schopní
zajistit novému členu rodiny kvalitní základní potřeby a jakou částku měsíčně
si na nového mazlíčka musíte vynahradit. Zkusme tedy být více uvědomělí a
takovým situacím předcházet. Dosáhneme tím nejen větší pohody a spokojenosti,
ale zejména si snížíme trápení a starosti i u našich mazlíčků.