Co vědět před pořízením štěňátka?

31.01.2020

Pořízení nového pejska do rodiny je vždy velkou událostí. Obvykle v záplavě všech emocí při držení svého chlupaté kamaráda zapomenete na vše, co vám chovatel v tu chvíli říká.  Pojďme si tedy společně připomenout, na co si dát pozor při pořizování nového štěňátka.

Ať už si kupujete štěňátko s rodokmenem a chcete tedy konkrétní plemeno nebo si vystačíte s voříškem plemeni více či méně podobným. Před pořízením pejska se zamyslete. Není to nákup rohlíku, který hned spotřebujete. Bude to parťák na následujících 10-15 let. Proto si vše v klidu promyslete a nedělejte ukvapená rozhodnutí jen proto, že vidíte roztomilé štěňátko na fotce.

Jakmile si zamluvíte štěňátko, domluvte se i na návštěvě před odběrem. Uvidíte, kde štěňátko vyrůstá, jakou má povahu, jak je socializované na různé podněty, jak vypadá matka a jak se chová. Pokud nemáte štěně zamluvené daleko v zahraničí, určitě se jeďte osobně podívat. Nejméně jednou, klidně i vícekrát.

Při pohledu za chlupaté kuličky (chovatele bezsrstých plemen prominou) získáváme pomyslné klapky na uši a oči máme jen pro naše štěňátko. Je dobré si vše, co chcete vědět, napsat v klidu doma na papír a ten si vzít na návštěvu štěněte a chovatele se sebou. Všechny otázky, které vás jen napadnou. Chovatele za ně budou rádi, alespoň uvidí váš zájem o štěně.

Nedávno jsem narazila na zajímavou službu od kolegyní z Čech. Už nějakou dobu toto propagují a provozují a já doufám, že se jim daří. Velice s touto službou totiž sympatizuji. O co jde? Vzít si sebou svého veterináře k přebírání štěňátka, aby jej ještě před podepsáním smlouvy a doplacením celkové kupní ceny prohlédl. Zdá se to jako fikce? U koní to takto funguje už hodně dlouho. Vyhlédnete si koně, jedete se na něj podívat a buď sebou vezmete někoho hodně zkušeného nebo přímo veterináře, aby zhodnotil jeho zdravotní stav. Ano, koně se obvykle dožívají o něco více než psi a za mnohé jsou částky spíše statisícové, ovšem paralela tu je. Proč si tedy nenechat i štěně zkontrolovat někým, komu důvěřujete?

Jako laik můžete spoustu věcí přehlédnout, nepřikládat jim takovou váhu či o nich prostě nevědět. Štěně pak může být mylně prodáno k možnému dalšímu chovu, i když hned při koupi je jasné, že má vadu vylučující z chovu nebo nebude pro budoucí chov doporučeno. I kdyby jinak bylo zdravé, bude nositelem např. genetické vady.

Pokud si kupujete nějaké plemeno a neadoptujete pejska z útulku, zjistěte si předem, na co může dané plemeno trpět. Na Facebooku už snad každá rasa má svůj fanklub, kde se nadšenci a milovníci určitého plemene rádi podělí o své vědomosti. Jiným zdrojem může být třeba databáze laboratoří, poskytující různé genetické testy. Např. laboratoř Genomia má přehlednou stránku, kde si můžete vybrat vaše plemeno a podívat se, jaké všechny testy se dají udělat.

Než podepíšete smlouvu, dobře si štěně prohlédněte. Jestli nemá výtoky z očí a nosu, jestli nemá pupeční kýlu (která má genetický potenciál), jestli je čisté, nemá v kožichu parazity. Prohlédněte si uši, u pejsků si sáhněte, jestli mají obě varlata v šourku. Pokud je nemůžete najít, poproste o jejich ukázání chovatele. (I proto by se hodil veterinář na návštěvu). Varlata by při prodeji v 8. týdnu života pejska měla být v šourku. Zkontrolujte si ocásek, že pejsek nemá zálomek.

Podívejte se i do očkovacího průkazu. V dnešní době každé štěně, které koupíte nebo si adoptujete z útulku musí být čipované (od 15.1.2020 povinnost chovatele prodávajícího štěňata), mělo by být jednou vakcinované (pomineme teď imunologii a možnost nevakcinovat štěně, které má ještě dost protilátek od matky a má na protilátky udělaný test) a alespoň 3x odčervené. Vše by mělo být zaznačené v očkovacím průkaze. Minimálně tedy čip a odčervení.

Určitě chtějte smlouvu! Chovatelské stanice ji dávají k nahlédnutí a podpisu automaticky, útulky a spolky taky nechávají podepisovat adopční smlouvy. Vyžadujte smlouvu po chovateli, který vám štěně prodává. V případě reklamace budete mít alespoň něco v ruce. Smlouva je alfa a omega každého nákupu. I ústní smlouva je platná, ovšem papír je pro vás lepší.

Jakmile máte v ruce zdravé štěňátko, očkovací průkaz a smlouvu, začíná vaše společné  dobrodružství.