Co sebou zabalit na dovolenou se psem?

22.07.2020

Je léto a to láká nejen k výletům s našimi čtyřnohými parťáky, ale rádi je bereme s sebou na dovolenou. Ať už po horách nebo k moři. Do chatky nebo pod stan. V naší republice nebo do zahraničí. Co si sebou zabalit pro strýčka příhodu jsem sepsala v článku.


Teplé počasí, letní měsíce a zejména pak období prázdnin je čas dovolených. Stále častěji je chceme trávit s našimi mazlíčky, především psy. Už předem je vhodné myslet na výbavičku, resp. Lékárničku první pomoci, kterou s sebou vezmeme. V tomto případě platí "kdo je připraven, není poražen" nebo "štěstí přeje připraveným". Raději zbytečně vést pár drobností, než potom složitě vyhledávat veterinární péči a zejména v zahraničí ne tak levnou a dostupnou jako u nás.

Lékárnička se nebude moc lišit, ať už pojedeme kamkoliv. Jediné, co bych vyzdvihla je, dobrá antiparazitární prevence v případě, že jedeme na jih - Chorvatsko, Itálie, atp. Doporučované jsou spot - ony. S repelentním účinkem je například Advantix. S prevencí proti srdeční červivosti používáme Stronghold nebo Advocate. Aplikuje se týden před odjezdem na dovolenou a následně po třech týdnech. K snadnému vytažení klíšťat jsem si oblíbila háčky (odkaz na obrázky zde) , na které nedám dopustit. Manipulace s nimi je snadná a rychlá, žádné kroucení a nepříjemní polohování psa.


Co tedy zabalit?

Kromě základních potřeb pro nás jako je náplast, desinfekce, obvaz, nůžky atd. jsem rozdělila i potřeby pro psy dle jednotlivých situací. Vhodné je mít sebou fixační náhubek pro případ, že je váš pes nervák a mohl by vás ohrozit. Pozor! Fixační náhubek používat jen na nejnutnější dobu, určitě ne při procházkách, cestování MHD apod.!

Úraz - zatrhnutý drápek, rozseknuté polštářku či nějaké jiné drobné rány, na ošetření je dobré mít neštípavou desinfekci, hojivou mast, gázy, obinadlo, obvaz typu Copoly. Dobré zkušenosti s hojivými mastičkami mám s Hemagelem, Alaptidem či Flogocidem. Pokud je poranění jen povrchové, pomůže i tekutý obvaz. Trekaři a lidé věnující se více delším výletům se psy by vám určitě ještě poradili mít zabalenou alespoň jednu botičku pro psa.

Zažívací potíže - Nejčastěji, s čím hned po drobných úrazech a zraněních potkáte, jsou zažívací potíže. Ať už kvůli dietetické chyby, chvilky nepozornosti na procházce nebo toho, že se pes napije mořské vody. Průjem i zvracení jsou nepříjemné a je vhodné mít něco sebou pro zvládnutí prvotních příznaků a tím možnou eliminaci návštěvy veterinárního lékaře na dovolené. Na průjem může dobře posloužit i smecta. Zapomenout bychom neměli ani na živočišné uhlí (a to stejně máme i pro nás). To se nám bude hodit i při případném podezření na otravu, ale to bychom určitě řešili v ordinaci a ne svépomocí. Mezi mé oblíbené preparáty patří dia dog a enterozoo. Dia dog jsou ochucené "piškoty" pro psy, zahušťující stolici a enterozoo je gel vychytávající toxiny a špatné látky ze střeva. Může se taky podat při podezření na otravu. Sehnat se dá buď v malých pytlíčcích, velké dóze nebo mém nejoblíbenějším balení - v tubě. Je bez chuti a obvykle nebývá problém s jeho přijímáním v potravě.

V případě koupání pejska v moři je lepší jej potom z mořské vody osprchovat vodou. (Jak venčit psy v létě jsme si řekli už v předchozím článku zde.

Alergická reakce - pobodání hmyzem může být nepříjemné nejen nám, ale i psům. Pro tyto účely sebou vozím dvě tablety dithiadenu. Pokud dojde k otoku bodného místa, je dobré místo vydesinfikovat. V případě, že se jedná o končetiny, je lepší aktivity ukončit. Ať už se jedná o procházku, túru nebo jen slunění na pláži. Důležité je přísun pitné vody a chladnější místo bez přímého slunečního svitu.

Oči - je dobré chránit před poraněním a bez porady s veterinářem do nich nezasahovat. Dobrá rada nad zlato. Jako první pomoc se hodí výplach jako je borová voda nebo uklidňující kapky Ocuflash, kterými můžete oko v případě potřeby taky vypláchnout. Dobře poslouží i obyčejné zvlhčovala jako je Hypromelóza.


Pokud vás pejsek užívá pravidelně nějaké léky, je na místě udělat si dostatečně velkou zásobu. Ať už cestuje s vámi (můžou se poztrácet) nebo jej někdo hlídá po dobu vaší nepřítomnosti. Samozřejmě se vždy poraďte se svým veterinářem, co vám doporučí, sebou vzít.