Recenze - Pomáhá Aptus Relax o Silvestrovské noci?

02.01.2020

Snad jsou již všechny silvestrovské a novoroční ohňostroje i petardy za námi a můžu tedy zhodnotit, jak na mé psy fungoval letos, vlastně loni, vyzkoušený přípravek Aptus Relax.

Naše smečka se skládá ze tří psů, kteří jsou spolu na zahradě při domě:

  1. psa labradora - na bouřku, petardy a ohňostroj reaguje nejmírněji ze všech, zaleze do kotce, případně boudy a situaci přečká. Je nejvíce v klidu, nepanikaří.
  2. feny australského ovčáka - na bouřku, petardy a ohňostroj reaguje větším strachem, zaleze do boudy, pokud není nikdo v dohledu, kdo by psy pustil do domu, klepe se, olizuje se a uši má stažené k hlavě. Jakmile je v domě, vše je pro ni v pořádku a cítí se bezpečně. Třes téměř vymizí, záleží jak blízko se nepříjemný hluk odehrává.
  3. psa australského ovčáka - na bouřku, petardy a ohňostroj reaguje velmi stresově a bázlivě. Má tendenci se okamžitě dostat do domu, je schopen si otevírat dveře. Pokud je v domě, nestačí mu jen být s ostatními psy na chodbě, musí být s člověkem. Olizuje se, hyperventiluje, ideálně se nehýbe nebo naopak pobíhá z místa na místo. Jeho strach je tak veliký, že už jednou proskočil zavřeným oknem do sklepa, aby našel bezpečnější místo před bouřkou. (Naštěstí jediná újma bylo rozbité okno).

Rok od roku je reakce na ohňostroj horší. Nejbojácnější pes vždy stáhne do paniky i zbytek smečky. Letos jsem se rozhodla tedy vyzkoušet přírodní přípravek pro psy. V ordinaci si klienti často chodí i pro gely na utlumení psů. Musím říct, že i když jsem zvažovala tuto možnost, nenašla jsem u svých psů důvod jim tyto přípravky podat. Ano, je to jednodušší, gel se dá na dásně, případně polkne, zvíře usne a lidé se mohou bavit. Silvestrovskou zábavu si ovšem nikdy neužiji, když vím, že mí psí parťáci nejsou úplně v pohodovém stavu a potřebují moji přítomnost. Takže chemické přípravky jsem zavrhla hned v začátcích.

Produktů na bázi feromonů a bylinek je na trhu hned několik. Ze všech možných i nemožných jsem nakonec vybrala Aptus Relax. Líbilo se mi dávkování (u nás to vycházelo na 1 tabletka/den/pes), velikost a množství tabletek v obalu (30 ks, takže pro nás na 10 dní) a i cena byla pro tři psy přívětivá.

Musím říct, že jsem se trochu bála o chutnost. Velice mě překvapilo, když všichni tři psy ani na vteřinu nezaváhali a pamlsky brali bez zaváhání a po celou dobu. Pamlsky jsou ve tvaru trojúhelníku a moc hezky voněly. Podávat jsme začali 26.12. (protože den předem jsme na to zapomněli). Na Silvestra dostali pro jistotu i odpoledne ještě podruhé.

Psi vždy o Silvestra zavíráme hned, jak začnou první větší ohňostroje. V roce 2019 u nás začaly cca v 18,00. O půlnoci jsme potom byli s nimi, ale ve výsledku nás asi ani nepotřebovali. Musím uznat, že Aptus Relax opravdu zafungoval a všichni byli mnohem klidnější. Labrador celou noc prospal nebo ležel a byl naprosto v klidu, fena byla s ním, jen potom na největší rány přišla, opřela se o člověka a situaci zvládala bez třesu a jiných stresových signálů. Pes - australák - mě překvapil asi nejvíce. Lehl si k člověku a v klidu ležel, klidně dýchal a sledoval u toho ještě dění okolo sebe. Okolo jedné hodiny ty největší ohňostroje utichly a psi se šli všichni v klidu vyvenčit a zase zpátky do domu. Zbytek noci ač se "práskalo" snad do tří do rána pak už zvládli v klidu.

Druhý den pořádá město Ostrava velký novoroční ohňostroj na kruhovém objezdu v městské části Dubina. K nám se zvuky této akce donesou poměrně hlasitě. Jindy při této akci psi panikaří, teď jen v klidu přišli domů, prospali se a šli zase ven.

Za sebe musím říct, že přípravek fungoval a předčil mé očekávání. Hlavně tak klidnou reakci u nejreaktivnějšího psa jsem nečekala. Takže můžu s klidným svědomím tento produkt doporučovat dále.