Jak se u psů bránit klíšťatům.

26.03.2020

V dnešní době je na trhu velké množství přípravkům určeným k prevenci proti klíšťatům, blechám a dalším ektoparazitů. Jaké jsou naše možnosti a pro co se rozhodnout u vašeho pejska si můžete přečíst v článku.


Obvykle za "sezónu klíšťat" považujeme období jara až podzimu. Poslední mírné zimy, především ta letošní, nás nutí dávat přípravky kontinuálně, protože klíšťata napadala naše mazlíčky celou zimu. Předem raději napíšu, že se jedná o můj osobní pohled na věc, podpořený zkušenostmi v praxi. Každému může fungovat něco jiného a spokojený je 
s něčím jiným. Vše se odvíjí individuálně a dle prostředí, ve kterém se pes vyskytuje. Jiný je výskyt klíšťat ve městě a jiný v lese. Prevence je u klíšťat to nejdůležitější. Klíšťata přenáší závažné onemocnění jako je babesiósa, anaplazmóza či borelióza. Proti borelióze existuje očkování, ovšem jen pouze proti některým kmenům borélií a tak i zde platí, že prevence je lepší.

Obecně lze přípravky rozdělit na přírodní a chemické. Chemické přípravky ještě můžeme rozdělit na volně prodejné a dostupné pouze u veterináře. Mezi přírodní můžeme zařadit různé obojky, korálky z jantaru a jiných kamínků, ultrazvukové odpuzovače klíšťat, olejíčky, postřiky i pivovarské kvasnice. Tyto přípravky bych volila zejména u starých a nemocných zvířat, které už moc do přírody nechodí. Nemyslím si, že jsou funkční tak, jak píše výrobce. Zkoušela jsem u vlastních psů kvasnice a nefungovaly. Jinak nejsem přírodním přípravkům proti parazitům nakloněna. Zcela nesmyslné jsou přípravky na bázi česneku, který je pro psy jedovatý a ještě ke všemu založený pouze na pověře.

Více rozeberu chemické přípravky. Rozdělíme si je na pipety (spot - ony), obojky a tablety. Určitě sem patří i postřiky, ty ale spíše považuji za doplňující k již jiné metodě ochrany vašeho mazlíčka.

PIPETY - obvykle fungují 3-4 týdny. Pozor na psí pipety s účinnou látkou permetrin, která je pro kočky prudce jedovatá! Spot - ony se aplikují mezi lopatky, u větších psů pak i část ke kořeni ocasu. Po aplikaci se účinná látka vstřebává a paraziti se musí napít krve, aby byli otráveni. Repelentní účinek má přípravek Advantix nebo Vectra 3D, proto je vhodné je používat při cestách do zahraničí (zejména z důvodu přenosu srdečních červů v jižní Evropě). Repelentní by měl být i Frontline tri - act. Upřímně ale účinné látce fipronyl už vůbec nedůvěřuji. Je tak dlouho na trhu, že již téměř nefunguje. Nejčastěji používané volně prodejné spot - ony jsou momentálně Top Spot a přípravky na bázi výše zmiňovaného fipronylu. Mezi pipety patří i Advocate a Stronghold, které jsou i s látkami pro vnitřní parazity. Častěji se tedy používají při zablešení nebo při cestách do zahraničí. Novinkou pro některé může být Bravecto spot on. Tato pipeta stejně jako tableta funguje minimálně tři měsíce.

OBOJKY - jejich nespornou výhodou je dlouhá trvanlivost. Na druhou stranu jsou na ně nejčastěji alergické reakce. Ať už sáhnete po Forestu, Kiltixu, Scaliboru či úplně jiném obojku, důležité je mít jej správně nasazený. Obojek nesmí být volně, měl by přiléhat ke kůži, aby se mohla třením uvolňovat účinná látka. Přiznám se, že fanoušek obojků nejsem. Zejména pro to, že většina z nich nesmí přijít do kontaktu s malými dětmi (olizování ručiček apod.) a kočkami (účinné látky v psích obojcích jsou pro ně jedovaté). Navíc využití je spíše u krátkosrstých psů. U dlouhosrstých je téměř nemožné správné nasazení a pak je otázkou funkčnost.

TABLETY - nejnovější forma podávání antiparazitik na trhu. Nové účinné látky, na které si ještě klíšťata nezvykly. Existují krátkodobé varianty na 4-6 týdnů a pak Bravecto, které účinkuje minimálně tři měsíce. Tablety mají spoustu odpůrců mezi pejskaři. Zejména pak kvůli autentickým videím kolujícím po sociálních sítích, pokaždé se týkající jiné tablety, ovšem video zůstává stejné. Za sebe musím říct, že jsem se prozatím s žádnou alergickou reakcí po podání tabletky nesetkala. Nejvážnější nežádoucí účinek bylo zvracení u citlivého jedince. Mezi krátkodobé tablety patří NexGard či Simparica. Obě jsou i ve variantě kombinované se složkou proti vnitřním parazitům. Dlouhodobě trvající tableta je pak zmiňované Bravecto. Tuto tabletu dávám vlastním hodně chlupatým dlouhosrstým psům a jsem s ní velmi spokojená. Jedna tableta mi vydrží 5-6 měsíců. Štěňatům doporučuji spíše krátkodobé tablety z důvodu růstu a možnosti přerůst váhovou kategorii podaného přípravku.

Jako doplněk bych zde ráda zmínila rozprašovací repelenty. Spousta majitelů psů má pozitivní zkušenosti ať už s tím, či jiným přípravkem, ovšem pes jim na srsti nosí živé nezapité klíšťata domů. Pokud se tak děje i u vás, je dobrým nápadem zkombinovat přípravky s repelentem ve spreji. Opět zde upozorním na repelenty s účinnou látkou permetrin, která je pro kočky vysoce jedovatá a nesmí se dostat do kontaktu.

U všech přípravků platí, že by je mělo dostávat zdravé zvíře. Pokud pes má kožní problémy, určitě nezvolíme pro ochranu před parazity spot - on nebo obojek. U zvířete s nějakým orgánovým postižením zase nezvolíme tabletu. U starších a geriatrických psů doporučím před podáním tablety udělat preventivně vyšetření krve. Každý přípravek by měl být zvážen individuálně pro daného pejska. Stejně tak některé plemena trpí genetickou poruchou a jsou přecitlivělé k určitým účinným látkám. Pokud dané plemeno vlastníme, měli bychom vědět, jak je na tom geneticky náš pes.