Proč má kočka močí mimo WC? Dle rad Kláry Nevečeřalové.

09.03.2020

Bydlet ve společné domácnosti s kočkou má pro nás mnoho výhod. Pokud je soužití harmonické, máte doma kamaráda, který je vždy připraven vás při příchodu přivítat, nezapomene připomenout vám dobu krmení, pobaví vás svými spacími polohami a v neposlední řadě zlepšuje náladu spokojeným vrněním při společně stráveném čase. Ne vždy je ale bydlení s kočkou takovéhle nebe bez mráčku. Co když se nad námi stahují mračna a kočka začne čůrat doma mimo WC?

Často nejen v ordinaci musím odpovídat na dotazy typu "Paní doktorko, ta naše Micka močí i mimo záchod. Přitom se o ni dobře starám. Proč se mi mstí? Mám ji za to potrestat? Já už fakt nevím, co s ní!" Na takové otázky není jednoduché najít univerzální odpověď a většinou po pár dobře míněných radách vás odkážu na pořad České televize Kočka není pes (archív pořadu zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11535735801-kocka-neni-pes/dily/ ). V tomto pořadu se kočičí sekci věnuje trenérka a psycholožka koček Klára Nevečeřalová. S jejím laskavým svolením jsem vám sepsala rady, které se v pořadu nejčastěji opakují a vážou se k tomuto tématu.

Proč má kočka močí mimo WC?

Je potřeba nejprve rozlišit, jestli se jedná o močení nebo značkování. Při značkování kočka močí obvykle na vertikální plochu (zeď, květináče, pneumatika od auta), má zvednutý ocásek a není to velké množství moči. Obvykle zapáchá více, než klasické močení, zejména u nekastrovaných kocourů. Při močení si kočka na místo přidřepne a močí spíše na horizontální plochu (podlaha, kuchyňská linka, postel). Vymočené množství se neliší od močení v záchodku. Někdy kočka může značkovat i močením, a to v případě, kdy nemá dostatek sekretu v análních žlázkách a potřebuje si místo nutně označkovat před vetřelcem.

Značkování, jak už sám název napovídá, je označování si teritoria a "psaní zpráv" ostatním kočkám a kocourům. Značí především kocouři, kočky ale nejsou výjimkou. Nejjednodušší cesta, jak sexuální značkování omezit anebo mu zabránit úplně je kastrace. Zejména u kocourů kastrací přestávají boje o teritorium (, které si tak poctivě značkují a my jim ty smradlavé značky umýváme), nemají potřebu se tolik toulat, drží se více u domu a přestávají zapáchat svou močí. Navíc při bitkách i rozmnožování mohou mezi sebou přenášet kočičí neléčitelné nemoci označované jako FIV a FeLV. Vše ostatní ovšem zůstává. Kastrace nemá vliv na teritoriální značkování nebo lovecký pud a tak kočka stále číhá na kořist a loví. U koček kastrací kromě možného značkování předejdete mrouskání a jeho projevům a pak nechtěným koťatům.

Jedny z loňských koťat v dočasné péči. Dospělosti se polovina z nich nedožila díky různým kočičím nemocem. Nebuďte lhostejní. Kastrujte své kočky a kocoury.
Jedny z loňských koťat v dočasné péči. Dospělosti se polovina z nich nedožila díky různým kočičím nemocem. Nebuďte lhostejní. Kastrujte své kočky a kocoury.

Rozmnožování koček není pro samici procházka růžovou zahradou a určitě žádná kočka netouží být matkou, jak si mnozí myslí. Kočka má provokovanou ovulaci. To znamená, že kočka bude mrouskat do té doby, než dojde k její stimulaci. Samozřejmě je opakované mrouskání pro organismus kočky velice vyčerpávající. Při samotném aktu kočka trpí. Nekastrovaný kocour má na svém penisu háčky, kterými kočku stimuluje a zároveň zraňuje, a proto si musí kočku držet pomocí drápků a zubů, aby mu neutekla. (A opět jsme u přenosu nejen neléčitelných kočičích nemocí FIV a FeLV).

Při močení musíme vždy nejprve vyloučit zdravotní problém. Kočky jsou skvělé ve skrývání bolesti a problémů, a jakmile se už nějaký objeví, může jít o vážný stav. Pokud váš veterinář klinickým vyšetřením, vyšetřením moči, krve případně ultrasonografickým vyšetřením vyloučil onemocnění močového aparátu, můžeme začít přemýšlet nad jiným důvodem močení mimo toaletu.

Kočka má vždy nějaký důvod, proč močí mimo toaletu a ten se vám snaží sdělit. Každé močení či kálení mimo WC je vzkazem pro nás, že se kočka bojí nebo je ve stresu. Trestání kočky proto není nikdy žádoucí! Důležité je odhalit a posléze odstranit vyvolávající příčinu. První zásadou při močení mimo toaletu je, že vždy močí pro ni na strategické místo. V tomto případě zkontrolujte, zda v místě močení nevidí kočka z okna ven na ostatní zvířata, která se ji mohou procházet pod okny a ona jim močením říká, že tam je to vaše a ať nechodí blíže. Často takové močení bývá i proti francouzským oknům, dveřím od balkónu, atd. Dalším strategickým místem bývá kuchyňská linka, nejčastěji v blízkosti digestoře nebo větrání u sporáku. Těmito místy profukují pachy z venku a kočka má potřebu vás chránit před "nebezpečným okolím" a okolí dát jasnou zprávu o tom, kdo v bytě bydlí. Takovým to močením se vám kočka snaží dát najevo, že vás má moc ráda a snaží se ubránit váš společný domov.

Co dělat, aby i vaše kočka v posteli spokojeně spala a neměla potřebu ji počůrat?
Co dělat, aby i vaše kočka v posteli spokojeně spala a neměla potřebu ji počůrat?

Jak tedy zamezit močení mimo WC?

Výše jsme si uvedli dva velké důvody k chránění si svého teritoria. Pokud kočka močí proti oknům apod. je nejlepším řešením stahovat na noc žaluzie, ať ven nevidím, případně zabezpečit zahradu tak, ať k vám cizí zvířata nechodí. Například rosením trávy s detektorem pohybu. To vetřelce v jeho procházkách vystraší a po opakované zkušenosti k vám již chodit nebude. V případě linky/sporáku je nejjednodušší při nepoužívání sporáku dát přes větrání lištu. U vchodových dveří pak může být důvodem třeba jejich nedostatečné těsnění a tedy profukování vzduchu zvenčí.

Dobré je vyčistit všechna místa, kde kočka močila směsí asi 1 litru vody , 2 lžíce jedlé sody a půl hrnku citrónové šťávy nebo octu. Tato směs perfektně odstraňuje pachy a postižené místa desinfikuje.

Je dobré mít správně umístěné toalety, vhodné velikosti pro vaši kočku. Britský osmikilový kocour bude potřebovat určitě větší záchod jak obyčejná vesnická micka, která má sotva čtyři kilogramy. Počet záchodů by se měl rovnat počtu kočičích obyvatel a k tomu jeden rezervní. Záchody by neměly být příliš blízko u sebe právě z důvodu značení si teritoria. Vzdálenost mezi jednotlivými toaletami by měla být minimálně 2,5m. Malá vzdálenost mezi nimi může způsobit, že je kočka bude považovat za jedno místo a i to může být důvodem močení mimo.

Nejlepší hračky jsou ty, se kterými si hrajete vy i vaše kočka.
Nejlepší hračky jsou ty, se kterými si hrajete vy i vaše kočka.

Podívejte se na svůj byt trošku kriticky. Je to vhodné místo pro život očima kočky? Má dost schovávaček, poliček, pevných škrabadel a odpočívadel? Nebo je jediné její zařízení malé škrabadlo v koutě bytu, kde nikomu nepřekáží a esteticky nevadí. Ovšem kočka jej pravděpodobně nepoužívá. V tom případě bude potřeba trochu upravit váš společný prostor tak, aby se v něm dobře cítila i kočka.

Kolik času trávíte společně se svou kočkou nějakou aktivitou? Ať už mazlením nebo lépe hraním si s hračkami? To, že nakoupíte myšky a balónky či koulodráhy a necháte je volně k dispozici obvykle kočku brzo omrzí. Potřebuje lovit, mít interakci i s vámi a na to jsou nejlepší hračky peříčka na prutu, mašličky ze šustivých materiálů, které taháte po zemi nebo taky laser (červené světlo), který kočka loví a stále jí utíká. Vyhněte se laserům s modrým či zeleným světlem. Ten je pro zrak kočky nebezpečný a hra je navíc ani tolik nebaví. Měli byste si se svou kočkou hrát alespoň 15 minut denně. Ideálně večer, ať se unaví a všichni se v klidu vyspíte na další den.

Všechny výše uvedené možnosti se ještě dají doplnit o aromaterapii. Nejčastěji používané kočičí bylinky jsou šanta kočičí nebo kozlík lékařský. Šantu si můžete vypěstovat i doma, voní podobně příjemně jako máta. Semínka můžete zakoupit jak přes internet nebo i na kočičích výstavách. Kozlík doporučuji spíše v kapkách nebo sušený, dobře uzavřený, protože jeho aroma je spíše pro lidi nepříjemné.

Shrnutí:

  • Rozlišit močení x značkování
  • Při močení vyloučit prvně zdravotní problém, pak až hledat poruchu chování
  • Analyzovat okolí pomočeného místa z pohledu kočky
  • Vyčistit postižené místa směsí vody, jedlé sody a citrónové šťávy nebo octu
  • Zlepšit komfort kočky přizpůsobením bytu i jejím potřebám
  • Trávit s kočkou více společného času nejen mazlením, ale i hrou
  • Dopřát kočce čas zvyknout si na změny

Pokud jste všechny rady vyzkoušeli, uplatnili a dali kočce dostatek času (alespoň měsíc) na zvyknutí si na novou situaci a ta není lepší, doporučuji vám obrátit se na nějakého odborníka přes kočičí chování, který přijde k vám domů a domluvíte si plán řešení přímo na míru.


Za korekturu, schválení a možnost zveřejnění článku ještě jednou moc děkuji Kláře Nevečeřalové, která pomohla už nejedné kočce. Její stránky najdete zde: https://www.bad-kitty.cz/