Příběh z praxe - Kulinčin nový život

16.02.2023

 Následující příběh obsahuje i fotografie nevhodné pro slabší povahy. Zvažte proto, jestli chcete článek rozkliknout.

Čtyři a půl letou nekastrovanou samičku zakrslého králíčka Kulinku přinesla panička na kliniku k prohlédnutí. Kulinka dva měsíce přibírala do bříška a během posledních pár hodin se její stav rapidně zhoršil. Nemohla se vyprázdnit, během celé doby byla méně a méně aktivnější, ale žrala možná i více než kdysi.

Už od pohledu Kulince nebylo dobře. Břicho měla zvětšené kulaté a velmi bolestivé a překvapivě pro majitelku byla velmi hubená. Její hmotnost byla 2,180 kg, ač panička uvádí, že normálně mívá méně, kolem 1,5 kg. Po klinickém vyšetření jsem vyslovila podezření na potíže s dělohou a rentgenologické vyšetření toto jen potvrdilo.

Majitelka před sebou měla velmi obtížnou volbu. Buď dá svému králíčkovi šanci a bude proveden chirurgický zákrok (a vzhledem k délce obtíží a jejímu aktuálnímu stavu je bohužel velmi rizikový) anebo Kulinku vyprovodíme bezbolestně na onen svět.

Majitelka se rozhodla dát Kulince šanci a zabojovat. Samičku jsme tedy stabilizovali, zavedli do ucha intravenózní kanylu, podali infúzní terapii a po pár hodinách přistoupili k samotnému zákroku. Děloha byla obrovská! Naštěstí Kulinka spala dobře a zákrok byl relativně rychle hotový. Po 20 minutách od usnutí a přípravy pacientky na sál byla po operaci a ve svém vyhřívaném boxíku dostávala další léky, infuzi a pomalu se probouzela.

Po zákroku hmotnost králíčka byla 1,010 kg! Tedy její děloha vážila více, než samotný králíček. Není tedy divu, že měla Kulinka velké problémy s udržením rovnováhy a najednou moc místa v břichu pro ostatní orgány, které do té doby byly velmi utlačované. S majitelkou, která Kulinku viděla, jsme se dohodly, že dostane šanci v domácím léčení. Že pro ni na klinice více nezmůžeme.

A tak jsem s velkou obavou propustila Kulinku do domácího léčení a držela majitelce pěsti, ať se všechno podaří a za 4 dny se na kontrole uvidíme. Byly jsme domluvené, kdyby se králíčkovi přihoršilo, majitelka mi zavolá a probereme, co bude dál. Jelikož se žádný hovor nekonal a já jsem na Kulinku pořád myslela, volala jsem třetí den majitelce sama. A světe div se, majitelka říkala, že Kulinku vypiplali!

Velikost dělohy v porovnání s mou rukou.
Velikost dělohy v porovnání s mou rukou.

Druhý den tedy na kontrole mi říkala, jak to celé probíhalo. Doma udělali Kulince bariéry, aby nepadala ze strany na stranu a mohla se pohybovat alespoň dopředu. Neustále ji hlídali. Jakmile Kuli získala stabilitu pomocí bariér, začala sama hodně baštit a pít, nebylo potřeba ani příkrmu v podobě tekutého sena. Třetí den začala být i menší produkce trusu a čtvrtý den už byl trus téměř normální.

Na kontrole mě Kulinka vítala hopsající, divoká a s hmotností téměř 1,1 kg. Musí teď něčím vyplnit to prázdné bříško.

Majitelka šla do celého procesu s velkým nasazením a jen díky tomu má Kulinka nový život.