Eutanazie v domácím prostředí

05.01.2020

Všechny majitelé zvířat to jednou čeká a všichni doufáme, že daná situace bude pro našeho mazlíčka co možná nejpříjemnější. Bezbolestné, rychlé, bez trápení. Usnutí doma mezi milovanými.

Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodla rozšířit své služby o možnost rozloučit se s našimi čtyřnohými kamarády doma. K myšlence vedla dlouhá debata s kamarádkou, se kterou jsme se shodly, že si nedovedeme představit vést naše psí parťáky do veterinární ordinace k utracení a domů se vracet s prázdnou. Přemýšlela jsem a rozhodovala se dlouho, jak to udělat, aby to bylo příjemné pro všechny zúčastněné.

Abych mohla za vámi přijet, musí být zvíře ve stavu, který není léčitelný (!), způsobuje mu trvalou bolest a další přežívání se spojené i s utrpením zvířete. Takto se nelze zvířete zbavovat jen proto, že je staré a už vůbec ne proto, že je nemocné a léčba je nákladná. Ze zákona je povinnost poskytnou veterinárnímu lékaři i součinnost finanční, tedy že budete zvíře léčit, vyžaduje-li to jeho stav. V opačném případě se dopouští majitel zvířete týrání a eutanazie nemůže být provedena. Je to úkon, který má vysvobodit zvíře, ne majitele, ze špatné situace. Bude tedy potřeba mít u sebe vytištěnou lékařskou zprávu ošetřujícího veterinárního lékaře, který s eutanazií souhlasí. Další možností je telefonická konzultace s ošetřujícím lékařem, který mi zdravotní stav potvrdí.

Pokud se domluvíme na návštěvě, musíte mít rozhodnuté, co se zvířetem bude po smrti. Možnosti v této chvíli jsou tři:

  1. pochováte si jej
  2. odvezete do krematoria, kde dojde ke zpopelnění
  3. domluvíte se s veterinární ordinaci/klinikou na odevzdání zvířete a odvozem do kafilerie

Nemůžu se sebou vašeho mazlíčka brát, nemám pro ně uskladnění. Proto apeluji na to, ať víte, co bude potom. Pokud nemáte možnost pochování zvířete na svém pozemku, ať už u domku nebo na chatě, doporučuji zjistit si vaše možnosti ve zvířecím krematoriu. Naprosto chápu, že ne každý má tu možnost a finance pro toto řešení a ač by se líbilo všem, nemusí být dostupné.

Pokud není jiné řešení, ráda přijedu vyprovodit vašeho kamaráda na poslední cestu. Pro všechny, a hlavně pro vašeho mazlíčka, je situace příjemnější doma než v ordinaci na stole nebo na zemi. Ač se můžeme snažit jak chceme, domov a klid nikdy v ordinaci neuděláme v takové míře, jako v místě, kde celý život žije.

Snadno se to říká a píše, ale snažte se být při usínání vašeho mazlíčka vnitřně klidní a veselí. Zvířátko často nechápe, co se s ním děje a bude se vždy orientovat podle vašeho vnitřního rozpoložení. Na truchlení bude času dost. Snažte se, aby i poslední chvilky, myšlenky a vzpomínky byly příjemné.

Pokud se váš mazlíček trápí, dovolte mu odejít. Prožili jste spolu celý jeho život, bylo by nefér vůči němu být sobečtí.