Nejčastější spací polohy koček a jejich význam.

27.04.2020

Spacích poloh koček je několik. Ať už spí schoulené v co nejmenším klubíčku nebo se labužnicky roztahují na gauči. Některé znamenají totální štěstí, jiné jsou pro nás ukazatelem ostražitosti kočky.


  • Poloha v klubíčku

Pěkně smotaná v klubíčku, aby zabírala co nejméně místa. Tahle spací poloha je dost strategická. Spí tak i jiné šelmy, nejen ty ochočené. Kočka si tak chrání břicho a důležité orgány v něm uložené. Další z důvodů, proč si vybírají tuhle polohu, je při neideálních klimatických podmínkách, v zimě. Tato poloha, kdy je kočka opravdu stočená v klubíčku, ideálně s čumáčkem pod tlapičkou nebo zabořeným do kožíšku, umožňuje kočce šetřit teplem a udržuje kočku či jinou šelmu takto spící v teple.


  • Kočka spící v krabici

Známe to všichni. Krabice je vždy jedna z nejlepších hraček, kterou můžete kočce dát a nechat ji prozkoumat. Často kočka v krabici potom usne. A nemusí to být jen krabice, kolikrát vidíme fotky koček v mísách, v košících u škrabadla, v prázdných květináčích, v kýblech atd. Ve stíněných prostorech se kočka cítí prostě a jen bezpečněji. Nic jiného v tom není.


  • Kočka spící na zádech a ukazující bříško.

Taková micka je spokojená, necítí se nijak v ohrožení a tak ukazuje světu svou nejzranitelnější část těla - bříško. Obvykle v této poloze mají kočky uvolněné končetiny trčící do všech stran. Většinou takto spí koťátka. Pokud takhle spí vaše kočka, můžete si gratulovat. Cítí se doma naprosto bezpečně.


  • Spánek "na jedno oko"

Neustále ve střehu. To je kočkám dost vlastní, zvlášť pokud jsou venku. Tam kočka málokdy usne opravdu tvrdým spánkem, kdy tzv. "vypne". Spánek "na jedno oko" může vypadat různě. Buď kočka spí s oběma očima přivřenýma, nebo jednoho oko má zavřené a druhé téměř otevřené. Takhle kočka dřímá, šetří energii a zároveň je stále ve střehu před případným nebezpečím. Zejména divočejší kočky takto často pospávají a můžou okamžitě reagovat na hrozby z okolí.


  • Leží jako pecen chleba

Chvíli jsem zvažovala, jestli pro tuto polohu nenajdu lepší název, než anglické označení "bread" (chleba), ale je to asi nejvýstižnější popis. Kočka spí na břiše, zadní nožky pod bříškem a přední má založené pod hrudníkem. Dost často je ocásek přitisknut těsně na zbytek těla. Často takto odpočívají koťátka. Používají tuto polohu jako nabíječku energie před další aktivitou. Zrovna u koťátek je to buď hop nebo trop. Buď takto koťátko jen odpočívá a pak je připraveno k další lumpárně nebo později polohu změní a usnou hlubokým spánkem.


  • Spací poloha na boku

Poloha často volena při opravdovém tvrdém spánku. Kočka je zcela relaxovaná, nohy má natažené a ukazuje i břicho. Doporučuji v této poloze kočku nijak nevyrušovat, ať se pořádně prospí.


  • Kočka spící s tlapkou přes obličej

Ať už je zbytek spací polohy jakýkoliv, ať se jedná o koťátko nebo dospělou kočku, dává nám tím jasně najevo jednu důležitou věc - ať ji neotravujeme. Chce klid, osobní prostor a pořádně se vyspat. Pokud takhle svou kočku uvidíte, opravdu doporučujeme ji nehladit, nemluvit na ni a prostě ji nechat být.


  • Spaní na vyvýšených místech

Jedna z nejoblíbenějších poloh u koček zejména venku žijících. Po vzoru svých divokých předků a příbuzných vylezou na strom (ty domácí na poličku) a spustí nohy volně dolů. Většinou v této poloze nespí tvrdým spánkem a často si vybírají takové místa, kde mají dobrý rozhled.


  • Poloha hadí ženy

Kolikrát to vypadá, že už se kočka fakt musí zlomit. Spí v nepřirozených úhlech, hlava je jedním směrem, končetiny jiným a zbytek těla do třetího směru. Často takto spávají koťátka, která jsou extrémně flexibilní. Tyto různé polohy, ze kterých nás bolí za krkem, kočky zvládají s přehledem z důvodu extrémně pohyblivé páteři.