Jak vybrat veterináře pro svého králíčka/morče?

28.10.2020

V době moderní medicíny se i veterinární lékaři snaží specializovat na zvířata a zaměření, která jsou jejich srdci bližší. Je jasné, že veterinář nemůže mít rozhled úplně ve všem. Moc se nenosí říct, že něco nevím, neumím nebo nedělám a poslat klienta s pacientem ke kolegovi, který se daným problémem zabývá více. To bohužel vy jako majitel moc neovlivníte. Ovlivnit ovšem můžete výběr veterináře. Dnes se podíváme na drobné savce.

Drobní savci si vydobyli místo z pokusných a užitkových zvířat na společníky. Mají taky ovšem úplně jiné potřeby, než léčba koček a psů. Cenově se ovšem od ošetření psů a koček moc neliší. Nejvíce podobná medicíně malých zvířat je fretka, ale i u těch jsou určitá specifika. U hlodavců a králíků je problém, pokud už jeden den nepřijímají potravu. Bohužel málokterý majitel je nakolik poučený, aby věděl, že už v té době má vyhledat odbornou pomoc. Na konci článku najdete "první pomoc" pro hlodavce doma.

Poznat veterináře vhodného pro svého malého mazlíčka není jednoduché. V tomto je vždy mocný Facebook a veškeré jeho skupiny zaměřené na daný druh zvířete nebo veterináře obecně. Stačí se zeptat, koho ve vašem okolí chovatelé drobných savců doporučují a ke komu jít. Není nad vlastní zkušenost. V ordinaci vám může pomoct při výběru veterináře jeho otázky - čím krmíte, jak krmíte, jaká je skladba krmení, v čem žije vaše zvířátko, jaká je podestýlka, odkud je jeho původ, jestli jich máte více atd.

Důležité je potom klinické vyšetření. Při každém vyšetření by měly být kontrolovány zuby u hlodavců a králíků a to nejen řezáky, ale i stoličky. Při nemoci se stejně jako u psů a koček dělají odběry krve, aby se zjistilo, zda správně fungují játra, ledviny atp. a zda v těle není zánět. Velmi často se dělá taktéž rentgenové vyšetření.

Základem pro zdraví je i kvalitní zdroj vašeho mazlíčka. Ideálně chovatel mající chovatelskou stanici.
Základem pro zdraví je i kvalitní zdroj vašeho mazlíčka. Ideálně chovatel mající chovatelskou stanici.
Na obou fotografiích vidíte mláďata morčat plemene US- Teddy. Jejich chovu jsem se věnovala téměř 10 let.
Na obou fotografiích vidíte mláďata morčat plemene US- Teddy. Jejich chovu jsem se věnovala téměř 10 let.

Nikdy! Opravdu nikdy nenechejte svému zvířátku štípat zuby kleštěmi. A to jak přední řezáky, tak i stoličky. Dnes jsou opravdu humánnější metody, jak tento problém napravit a takový přístup může být mnohem větším utrpením než pomocí. Je normální v anestezii používat brusky a kotouče na zuby hlodavců, ne kleště a štípačky. Po jakémkoliv zákroku byste krom jiného měli mít dostatek léků od bolesti. Hlodavci a králíci jsou velice citliví na bolest a velmi často na ni i umírají, pokud nemají správnou podporu.

Operace je ideální dělat v inhalační anestezii. Bohužel spoustu malých pracovišť takové možnosti nemá a volí anestezii injekční. Pokud je zvířátko v kritickém stavu, může i to být rozhodující faktor k přežití a zvládnutí. Další věc je, jestli je pracoviště schopné vašeho mazlíčka v případě potřeby hospitalizovat s veškerou možnou péčí. Ne vždy je hospitalizace nutná, kolikrát zkušený majitel udělá větší kus práce a má čas věnovat se svému mazlíčkovi než vytížené pracoviště.

Králíček plemene zakrslý kastorex.
Králíček plemene zakrslý kastorex.
Králíček nalezený venku. Původní majitel jej vyhodil.
Králíček nalezený venku. Původní majitel jej vyhodil.

Hledejte doktora, který je empatický a má k vašemu kamarádovi citlivý přístup. To je asi moje největší rada. Dejte na svou intuici a pocit z vámi vybraného lékaře. Brňáci a lidé z okolí mají obrovskou výhodu možností návštěvy Veterinární kliniky Jekl & Hauptman. Mnohdy za kolegy váží majitelé cestu z velké dálky. Protože dobrý odborník, který ví, co dělá, je k nezaplacení.

První pomoc pro hlodavce a králíky doma, pokud se nemůžete co nejrychleji dostavit do ordinace je začít s dokrmováním. Na trhu je velké množství dokrmovacích směsí, přinejhorším můžou posloužit i rozmočené granulky, které používáte normálně ke krmení. Nejznámější dokrmovací směsi jsou Rodicare a Recovery. Existuje i speciální injekční stříkačka pro snadnější podávání dokrmovací kaše vyráběná firmou Recovery. Dokrmování by mělo být ideálně co dvě hodiny. Jakmile to bude ovšem možné, vyhledejte svého veterinárního lékaře.

Ilustrativní obrázek. Obě kaše jsou otevřené, proto není balení kompletní.
Ilustrativní obrázek. Obě kaše jsou otevřené, proto není balení kompletní.

V případě dotazů se na mě neváhejte obrátit.